ŚWIĘTO ŚW. JAKUBA APOSTOŁA

Obchodzimy dziś święto Apostoła Jakuba, syna Zebedeusza i brata św. Jana Ewangelisty. Pan wybrał go i powołał do grona swoich najbliższych uczniów, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira, przemienienia Jezusa na górze Tabor oraz modlitwy w Ogrójcu. Jezus nauczył go, że owocność życia zależy od miłości, z jaką służymy braciom. Św. Jakub przyjął moc Bożego słowa, a wraz z nim przyjął też drogę krzyża. Patron dnia dzisiejszego, jako pierwszy z Apostołów zginął śmiercią męczeńską, ścięty mieczem z rozkazu Heroda. Św. Jakub tuż przed śmiercią miał ucałować swojego kata, czym tak go wzruszył, że oprawca się nawrócił i również oddał życie za Chrystusa. 

Jesteśmy wezwani, podobnie jak św. Jakub i pozostali Apostołowie do pójścia za Tym, który dla nas umarł i zmartwychwstał.

Święty Jakub jest patronem Hiszpanii i Portugalii, ponadto min. zakonów rycerskich walczących z islamem, hospicjów, szpitali, czapników, kapeluszników, pielgrzymów i sierot.

Zostaw komentarz

Możesz używać następujących znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>