WSPOMNIENIE ŚW. ANTONIEGO Z PADWY, PREZBITERA I DOKTORA KOŚCIOŁA

Kościół katolicki wspomina św. Antoniego z Padwy( 1195-1231), prezbitera i doktora Kościoła. Antoni Padewski, właściwie Ferdynand Bulonne urodził się w bogatej i szanowanej rodzinie w Lizbonie. W młodości wstąpił do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna. W 1220 r. poruszony wieścią o śmierci pierwszych pięciu męczenników franciszkańskich / zamordowanych przez mahometan/ przyłączył się do wspólnoty założonej przez św. Franciszka z Asyżu. Przywdziawszy habit franciszkański, przyjął imię Antoni. Pragnął męczeństwa, ale Opatrzność wciąż stawiała temu przeszkody. Po formacji na pustelni otrzymał zadanie głoszenia kazania po całych Włoszech. Od tego czasu zaczął odwiedzać osady i miasta nawołując do poprawy życia i pokuty. Jego niezwykły dar słowa, pełna wyrzeczeń postawa oraz towarzyszące mu cuda skupiały przy nim niezliczone tłumy słuchających. Antoni obdarzony był wieloma charyzmatami – miał dar proroctwa, bilokacji oraz czytania w ludzkich sumieniach. Zmarł w wieku 36 lat 13.06.1231 r. Liczne cuda i łaski jakich wierni doznawali przy grobie Antoniego, zdecydowały o rychłej kanonizacji, której dokonano w rok po jego śmierci. 

Św. Antoni  Padewski jest patronem  zakonów : franciszkanów, antoninek,  oraz wielu bractw: Padwy, Lizbony, Padeborn,  Splitu: dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych, ludzi i rzeczy  zaginionych.

W ikonografii św. Antoni przedstawiany jest w habicie franciszkańskim; nieraz głosi kazanie, czasami trzyma Dziecię Jezus, które mu się według legendy ukazało (podobnie jedynie legendą jest jego kazanie do ryb czy zniewolenie muła, żeby oddał cześć Najświętszemu Sakramentowi, by w ten sposób zawstydzić heretyka). Jego atrybutami są: księga, lilia, serce, ogień – symbol gorliwości, bochen chleba, osioł, ryba.

 

Modlitwa:
Wszechmogący wieczny Boże, Ty dałeś swojemu ludowi św. Antoniego z Padwy jako znakomitego kaznodzieję i orędownika ubogich; spraw, abyśmy za jego wstawiennictwem prowadzili życie zgodne z Ewangelią i we wszelkich przeciwnościach doznawali Twojej pomocy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Zostaw komentarz

Możesz używać następujących znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>